Wielka Teoria Wszystkiego - rzeczywistość wg Thomasa Campbella

Czy rzeczywiście wszyscy jesteśmy ze sobą powiązani, stanowiąc część większej całości? Pytania te dotyczą spraw fundamentalnych, na które odpowiada tzw. Wielka Teoria Wszystkiego, opracowana przez Thomasa Campbella. Aby móc się z nią zapoznać, trzeba mieć otwarty umysł i, choć na chwilę, zawiesić towarzyszące nam wierzenia i przekonania.


Andrzej Butra

Wielu Czytelników Nieznanego Świata doskonale zna książki i postać Roberta Monroego, jednego z najsławniejszych badaczy światów niefizycznych i autora klasycznej już trylogii (Podróże poza ciałem, Dalekie podróże i Najdalsza podróż). Stworzył on legendarny The Monroe Institute (TMI), który funkcjonuje od ponad 40 lat, koncentrując się na badaniach poszerzonej rzeczywistości i prowadząc w tym zakresie warsztaty. Wielu trenerów TMI, pracujących zarówno w amerykańskiej Wirginii, jak i na całym świecie, realizuje programy szkoleniowe opracowane w Instytucie, albo takie, które się z nich wywodzą. 

(...) Ale kto jeszcze - zapytajmy - oprócz Monroego był przy tworzeniu TMI i miał odwagę zająć się tematem świata duchowego z punktu widzenia nauki, nie bacząc na fakt, że mogłoby to skutecznie zastopować rozwój jego kariery. 

we współczesnym materialistycznym świecie

w którym mówienie o innej stronie egzystencji najczęściej zamyka drzwi zawodowego awansu i wywołuje środowiskowy ostracyzm.

Okazuje się, że pojawiło się dwóch takich śmiałków. Szperając w internetowym archiwum natknąłem się na nazwiska: Dennisa Mennericha (inżyniera elektryka) oraz Thomasa Campbella. Obaj odpowiadali za stronę techniczną badań Monroego. (...) Na obecny dorobek Thomasa Campbella składa się trylogia My Big TOE oraz ok. 400 filmów video na portalu YouTube, nakręconych podczas jego warsztatów, konferencji, a także wywiadów. Największe wrażenie robi osobowość Toma i niezwykle precyzyjny naukowy język, jakim się posługuje. Nie ma miejsca na żadne czary mary

 Przeglądaj SPIS TREŚCI numeru 3/2018

A teraz czas przejść do szczegółów. Trylogia My Big TOE (MBT) to w zasadzie pełny opis tego, jak narodziła się Świadomość. Na wstępie zostają przedstawione dwa założenia, później zaś poznajemy wszelkie atrybuty, ograniczenia oraz mechanikę działania świadomości i tzw. szerzej rzeczywistości.

Wspomniane dwa założenia brzmią następująco:

1. Świadomość funkcjonuje jako samomodyfikujący się, samoświadomy system, którego działanie jest oparte na informacji;

2. Ewolucja, której doświadczamy to proces naturalnej selekcji, w dłuższej perspektywie prowadzący do lepszego połączenia, środowisk, które stanowią części samomodyfikującego się systemu.

Z założeń tych już niejako w sposób logiczny wypływa cała reszta.

No dobrze, ale o co w tym wszystkim właściwie chodzi - zapyta Czytelnik. Odpowiedź mogłaby brzmieć np. tak: w dobie takich filmów jak Matrix, gier wirtualnych, czy tzw. rzeczywistości poszerzonej łatwiej możemy pojąć to, co Budda nazwał kiedyś światem iluzji (mają)...

To jedynie fragment niniejszego artykułu. Pełną wersję zatytułowaną Interaktywna gra w życie przeczytasz w NŚ 3/2018 dostępnym także jako e-wydanie.

 

W sprzedażyNewsletter

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.