Inteligencja roślin

Wygląda na to, że naukowcy zmieniają zdanie na temat roślin i zaczynają uznawać je za inteligentne istoty. Zwłaszcza wyniki badań neurobiologów w tej dziedzinie okazują się niezwykłe


Piotr Derentowicz

Według słowiańskich wierzeń olbrzymie dęby, lipy czy też buki, tworzące tzw. święte gaje miały duszę, która mogła użyczyć swojej mocy. Nie wolno było z nich ułamać nawet gałązki, gdyż stanowiło to grzech o groźnych konsekwencjach.

Również australijscy Aborygeni wierzą, że drzewa posiadają magiczną moc i są bezpośrednio powiązane z Niebem i Ziemią. Indianie z Ameryki Północnej traktują je jak żywe istoty i modlą się do Ducha zaklętego np. w starych cedrach.

 Przeglądaj SPIS TREŚCI numeru 4/2018

Okazuje się jednak, że również nauka odkrywa nowe obszary wiedzy, które zmieniają nasze spojrzenie na drzewa oraz inne rośliny. Badania wskazują przy tym, że w wierzeniach ludów pierwotnych dotyczących drzew jest zawarty bardzo duży tzw. pierwiastek prawdy.

Mózg roślin

Neurobiolodzy z Uniwersytetu Yale zwracają uwagę na fakt, że rośliny w swojej budowie posiadają struktury przypominające system nerwowy. Ich komórki są bogate w receptory glutaminianu, który jest ważnym neuroprzekaźnikiem.

Polscy naukowcy z Zakładu Fizjologii i Biologii Molekularnej na UMK w Toruniu w Postępach Biochemii z 2009 r. opublikowali ciekawy artykuł o szlakach sygnałowych kwasu jasmonowego, który odpowiada za reakcję roślin na sytuacje stresowe...

To jedynie fragment niniejszego artykułu. Pełną wersję przeczytasz w NŚ 4/2018 dostępnym także jako e-wydanie.

W sprzedażyNewsletter

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.