Roza Bal: Śladem Jezusa w Kaszmirze

Kierownik Archiwum Miejskiego w Śrinagarze, Fida Hassnain twierdził, że posiada dowody potwierdzające pobyt Jezusa w Kaszmirze. Latami starał się o pozwolenie na zbadanie grobowca Roza Bal, jednak władze nie wyrażały na to zgody. Obawiano się, by nie zranić w ten sposób uczuć wyznawców trzech największych religii świata


Andrzej Kotowiecki

Poleciałem samolotem do Śrinagaru (stolicy stanu Dżammu i Kaszmir), gdzie znajduje się dom rodzinny mojego przyjaciela, a stamtąd udałem się w podróż autobusem jedną z najbardziej niebezpiecznych dróg na świecie: ze Śrinagaru do leżącego na wschód Ladakhu zwanego Małym Tybetem – regionu, którego większa część leży na wysokości powyżej 3500 m n.p.m. Przecinając nurt rzeki Indus, dotarłem do klasztoru Hemis. Na własne oczy pragnąłem zobaczyć miejsca, z którymi wiążą się teorie o pobycie Jezusa w Indiach. (…) Drugim moim celem było mauzoleum Roza Bal (także Rauza Bal, dosłownie miejsce spoczynku).

 Przeglądaj SPIS TREŚCI numeru 5/2018

Ponieważ niewielu tubylców o nim wie, a inni nie chcą ujawniać obcym informacji na ten temat, musiałem je wskazać na mapie w internecie. Ale i tak mój przewodnik pytał parokrotnie o drogę, upewniając się, czy na pewno chcę tam jechać.

Czym jest Roza Bal i dlaczego tak zależało mi, by tam dotrzeć?

Przypomnijmy, że hipoteza o wędrówkach Jezusa po Indiach i Himalajach jest od dawna znana, ale niezmiennie odrzucana przez oficjalną naukę i Kościół. Ewangeliści nie wspominają ani słowem, co Jezus robił pomiędzy 12 a 30 rokiem życia. Natomiast według źródeł Wschodu miał przyłączyć się do karawany kupieckiej i udać się nad Indus.

Po raz pierwszy o tzw. Tybetańskiej Ewangelii dowiedziałem się, przebywając w Los Angeles w 1986 roku, od jednego z członków Towarzystwa Teozoficznego. Dwa lata później w moje ręce trafiły materiały Wacława Korabiewicza. Na podstawie jednego z niewielu zachowanych wydań książki Nikołaja A. Notowicza w języku francuskim w Paryżu i po angielsku w Londynie, (…) autor przybliżył polskiemu czytelnikowi historię Jezusa, który miał przebywać w Indiach i Tybecie. Jeszcze później dotarła do mnie informacja, że w Śrinagarze znajduje się grobowiec pochodzącego z ludu Izraela Issy czyli Jezusa…

To jedynie fragment niniejszego artykułu. Pełną wersję przeczytasz w NŚ 5/2018 dostępnym także jako e-wydanie

W sprzedażyNewsletter

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.