
Brazylia: badanie wspomnień reinkarnacyjnych
Ośrodek badawczy NUPES należący do Uniwersytetu Federalnego w mieście Juiz de Fora (stan Minas Gerais) rozpoczyna badania nad zjawiskiem wspomnień z poprzednich wcieleń.
ŻYCIE PO ŻYCIU * DOŚWIADCZENIA Z POGRANICZA ŚMIERCI (NDE) * REINKARNACJA
Ośrodek badawczy NUPES należący do Uniwersytetu Federalnego w mieście Juiz de Fora (stan Minas Gerais) rozpoczyna badania nad zjawiskiem wspomnień z poprzednich wcieleń.
- Niekiedy budzą się z płaczem, dogłębnie poruszeni tym, co przed chwilą zobaczyli - mówi o snach swoich pacjentów dr Christopher Kerr z hospicjum w Buffalo. Ich analiza może pomóc w odpowiedzi na wiele pytań związanych z doświadczeniami z pogranicza śmierci, stanowiącymi dla neurologów wielkie wyzwanie.
Zdarza się, że osoby w terminalnym stadium choroby doznają nagłej, nieoczekiwanej poprawy stanu zdrowia. To cudowne polepszenie, nazywane syndromem gasnącej świecy, nie wróży niczego dobrego i stanowi sygnał zbliżającej się śmierci.
Osoby doświadczone w praktykach medytacyjnych mogą wywoływać na żądanie stany świadomości podobne do tych, o jakich mówią ludzie, którzy wyszli z ciała w czasie śmierci klinicznej
Nastały czasy, gdy różne aspekty doświadczeń z pogranicza śmierci (ang. near-death experiences, NDE) stały się przedmiotem żywego zainteresowania środowiska medycznego. Ostatnio zajęli się nimi uczeni z uniwersytetu i szpitala klinicznego w belgijskim Liège, próbując odpowiedzieć na pytanie, czy doznania osób, które na chwilę znalazły się po tamtej stronie, zawierają w sobie jakiś określony schemat i czy istnieją przystanki, na których zatrzymuje się dusza opuszczająca ciało.
W październiku 2016 r. zespół złożony z japońskich naukowców i lekarzy (w tym specjalistów od medycyny paliatywnej) opublikował w piśmie Journal of Pain and Symptom Management wyniki badań nad wizjami umierających ludzi. Zjawisko to, w Japonii zwane omukae, dotyczy scen rozgrywających się przed oczyma konających, którzy do końca zachowali świadomość.