Rekomendacja miesiąca 04/2019

NIKOLA TESLA. WŁADCA PIORUNÓW
Przemysław Słowiński, Krzysztof Słowiński
Wydawnictwo Fronda, Warszawa 2018

W swym pracowitym życiu opatentował ponad 1000 wynalazków. Umarł w samotności i zapomnieniu, twierdząc, że jako jedyny poznał naturę elektryczności. Twierdził też, że wie, jak naładować elektrycznie kulę ziemską, by zbędne okazały się linie przesyłowe i by nastąpił tak oczekiwany przez wszystkich dostęp do nieograniczonej, taniej energii.

Nikola Tesla, którego wynalazki fascynują dziś ludzi mogących być jego wnukami, to postać niezwykła. Urodził się w 1856 roku w niewielkiej wiosce Smiljan nad Morzem Adriatyckim (obecnie Chorwacja). Pochodził z wielodzietnej rodziny o serbskich korzeniach. Jego ojciec był miejscowym popem, matka osobą o żywej wyobraźni, pomimo braku formalnego wykształcenia. Mały Nikola zadziwiał wszystkich dokonując w pamięci skomplikowanych obliczeń – z tego powodu miał nawet problemy w szkole, gdyż nauczyciele sądzili, że oszukuje. Innym kłopotem Nikoli były wizje, jakich doświadczał na jawie.

W wieku pięciu lat stworzył projekt koła wodnego, które nie posiadało łopatek. Spod jego rąk wyszedł też unikalny mechanizm wprawiany w ruch przez żywe żuki. Fascynował go lot i któregoś dnia z rozwiniętym parasolem skoczył z dachu domu rodzinnego, co o mały włos nie zakończyło się tragedią.

Do 17 roku życia pisywał wiersze i uchodził za chłopca z głową w chmurach. Potem jego wyobraźnią zawładnęły maszyny napędzane energią elektryczną. Jeszcze jako chłopak zaprojektował system zamieniający wodospad Niagara w elektrownię, co udało mu się urzeczywistnić 23 lata później.

Przez długie lata pomysł Tesli, aby kulę ziemską zamienić w jedno gigantyczne gniazdko, uznawany był za dowód szaleństwa wynalazcy. Doceniano takie jego patenty, jak cewka, oparte na wykorzystaniu prądów wysokiej częstotliwości w celu uzyskania wysokich napięć, jednak jak ognia unikano rozważań na temat fal skalarnych, energii czerpanej z eteru i tym podobnych dziwactw, zaprzątających umysł pana inżyniera. Awangardowość wynalazków Czarodzieja z Wardenclyffe udowadnia, iż wyprzedzał on swą epokę o lata świetlne. Niektóre jego koncepcje – dziś nie stanowi to tajemnicy – stały się zrozumiałe dopiero w drugiej połowie XX wieku!

Władca piorunów – biografia Tesli napisana przez dwóch polskich autorów – to fascynująca podróż do umysłu niekonwencjonalnego wynalazcy. Portret uczonego o skomplikowanej naturze, którego należałoby raczej nazwać wizjonerem. Fascynująca lektura, która nikogo nie pozostawi obojętnym. Historia życia człowieka z pasją, ale też z rozlicznymi fobiami i problemami. Takiego Nikoli Tesli nie znacie!

Recenzja: Nieznany Świat 04/2019

 

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.