Rekomendacja miesiąca 01/2020

INSTRUKCJE PRZEBUDZENIA, Tom 15 i 16: ZAGROŻENIA DLA PRZEMIAN NA ZIEMI oraz DLACZEGO LUDZIE NIE CHCĄ ROZWOJU
Igor Witkowski
Wydawnictwo VIS-2. Warszawa 2019

Zwieńczenie imponującego cyklu Instrukcje Przebudzenia autorstwa doskonale znanego Czytelnikom Igora Witkowskiego. Tom 15., którego pełny tytuł brzmi Zagrożenia dla przemian na Ziemi wypływające z podświadomości i droga do pokonania najważniejszej blokady rozwoju, w dużym stopniu podsumowuje poprzednie części, uwypuklając najważniejsze cechy tego, co autor nazywa obciążeniami naszego archaicznego dziedzictwa, sięgającymi czasów kultury neolitycznej, jakie stoją na drodze rozwoju ludzkości.

By uzmysłowić Czytelnikom autentyczność tych ograniczeń, Witkowski zaprasza w podróż w przeszłość. W niezwykle interesujący sposób opisuje neolityczne archaizmy głęboko zakorzenione w ludzkiej podświadomości oraz ich manifestacje aż po dzień dzisiejszy. Szczególnie ciekawe są prezentacje rytuałów i wierzeń Słowian, w których odnaleźć można wyraźne ślady kultury neolitycznej. Powołując się na znakomite źródła (np. prace prof. Aleksandra Gieysztora), opisuje też m.in. społeczność wojowniczych Amazonek, będących kontynuatorkami matriarchalnego dziedzictwa neolitu. Nie chodzi tu jednak o zagłębianie się w historyczne ciekawostki, lecz ukazanie rzeczywistego wpływu na zbiorową podświadomość bagażu pradawnego kultu, co Witkowski nazywa wprost największym zagrożeniem dla naszej przyszłości. Poszczególne części tomu pokazują, jak na przestrzeni wieków owe prehistoryczne piętno, widoczne zwłaszcza w religii, odciskało się na ludzkości. W tej podroży rzeką czasu nie brak szokujących wniosków i hipotez. Nie jesteśmy jednak bezradni wobec brzemienia przodków – przekonuje autor, wskazując pewne techniki medytacyjne i kontemplacyjne, które mogą pomóc uwolnić się od niego.

Grande finale serii Instrukcje Przebudzenia jest tom 16., w którego tytule autor stawia jedno z najważniejszych pytań, pobrzmiewających dotąd między wierszami: Dlaczego ludzie nie chcą rozwoju? Wydaje się to najbardziej osobista, ale też optymistyczna część cyklu, ponieważ Witkowski, wskazując na zbliżający się, nieuchronny kataklizm, będący następstwem światowego kryzysu gospodarczego i erupcji napięć społecznych, kreśli też wizję okresu po transformacji. Jak podkreśla, jest to perspektywa olśniewająca, prawdziwe przebudzenie ludzkości. Kładzie też nacisk na kwestię edukacji i wychowania dzieci, co według niego jest bezpośrednio sprzęgnięte z przewartościowaniami w rozwoju osobistym ludzi.

Nie ma wątpliwości, że książki Witkowskiego są wyjątkowe. Żaden inny autor w sposób tak syntetyczny nie łączy faktów historycznych z zagadnieniami z zakresu psychologii, religii i kultury. Tomy 15 i 16 wieńczą cykl, jednak we wrześniu 2019 r. na spotkaniu w KGNŚ, autor zapewnił publiczność, że niebawem ukażą się kolejne publikacje dotyczące nadchodzących przemian. Czekamy z niecierpliwością!

Recenzja: Nieznany Świat 01/2020

Bieżący numerStrona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.