Kto nami rządzi? Analiza duchowa

Ci, którzy spodziewają się, że znajdą w tej publikacji wsparcie dla własnych ocen dotyczących aktualnej, niezwykle napiętej sytuacji politycznej w Polsce, poczują się zapewne zawiedzeni. Chodzi bowiem o uniwersalne mechanizmy, jakie - przy uwzględnieniu autentycznych kryteriów duchowych - winny wynosić do władzy tych, a nie innych ludzi. Dziś jutro, zawsze, tu i gdziekolwiek.


Dr Włodzimierz Borzęcki

Gdy dochodzi do wyborów parlamentarnych albo prezydenckich, tzw. szary obywatel zazwyczaj nie jest w stanie rozeznać się w rzeczywistej wartości ugrupowań politycznych i osób uwikłanych w kampanię. W swoich decyzjach opiera się na obietnicach (z reguły niespełnianych) oraz sentymentach, będących często efektem świadomych działań manipulacyjnych i propagandowych poszczególnych partii. 50 procent obywateli bojkotuje wybory; to zazwyczaj ludzie, którzy czują się oszukani, rozżaleni na rzeczywistość i niewierzący w pomyślne zmiany; ci, którzy nie ufają wyborczym sloganom i widzą społeczne patologie, jak choćby wygórowane podatki, bezrobocie, korupcję i bezkarność, polityczne waśnie zamiast współpracy.

Brakuje obiektywnego kryterium pozwalającego odróżnić prawdę od kłamstwa, dobro od zła ukrytego za zasłoną manipulacji.

Czytaj spis treści numeru 10/2017 Nieznanego Świata

Ograniczony niewiedzą umysł jest niezdolny do odróżnienia pozorów od istoty rzeczy. Pułapka pojawia się także w samej zasadzie demokracji. Zakłada ona, że większość ma rację. Ale tę zdecydowaną większość stanowią ludzie o niskiej świadomości, podatni na manipulację rządzących i instytucji religijnych. W rezultacie o wynikach wyborów decydują często osoby pozbawione autentycznej duchowości.

Jak zatem wśród tych, którzy garną się do władzy rozpoznać odpowiednich, najbardziej godnych sprawowania publicznych funkcji? Czy istnieje jakaś metoda pozwalająca sprawdzić prawdziwą wartość kandydatów na prezydenta, posła, senatora, burmistrza? Zanim podejmę próbę przedstawienia takiej metody, spróbujmy przekonać się, jakie efekty przynoszą obywatelom i państwu aktualne sposoby wybierania oraz sprawowania władzy. Jak uczy historia, polityka zawsze odbiegała od kanonów prawdy dobra i piękna...

To jedynie fragment niniejszego artykułu. Pełną wersję przeczytasz w NŚ 10/2017 dostępnym także jako e-wydanie.

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.