Same cuda w kartach zdrowia

Spis treści

Andrzej Wiktor Polakowski - NŚ 4/2014

Pomagając chorym, białostocka terapeutka Teresa Toczydłowska wyjątkowo skutecznie łączy wiedzę kilkudziesięciu kierunków, specjalności i praktyk medycyny naturalnej oraz akademickiej. Jednak zaskakujących zdarzeń, które wprowadziły ją na tę zawodową drogę, dotąd nie ujawniała.

Wykorzystuje i rozwija przede wszystkim zestawy własnych programów autorskich opartych na holistycznym podejściu do człowieka i jego otoczenia w terapii równoważenia psychosomatycznego. Doświadczeniami ze swojej pracy dzieli się na forum Polskiego Towarzystwa Lekarskiego jako członek Sekcji Medycyny Psychosomatycznej i Stowarzyszenia Terapeutów Pedagogicznych.

W wibrującym świecie

Niecodzienną wrażliwość i predyspozycje dostrzegano u niej już w dzieciństwie. Rozumiała i wyczuwała świat roślin, zwierząt, z którymi nawiązywała bliski kontakt. Zbierała ziółka i suszyła je na strychu domu tłumacząc członkom rodziny, do czego mogą służyć. Chciała uczyć kury fruwać wysoko, aby mogły widzieć więcej. Dogadywała się z nieujeżdżonym i narowistym koniem, wskakując na jego grzbiet; trzymając się grzywy galopowała przez pola.

Specjalizację z pielęgniarstwa i położnictwa środowiskowo-rodzinnego oraz swoją aktywność na tym polu uznała w pomaganiu chorym za dalece niewystarczające. Niedosyt ten odczuła po splocie tragicznych wydarzeń w drodze ze szpitalnego dyżuru, których niezwykłe konsekwencje do dziś nie przestają szokować. Będzie o tym mowa na końcu.

By jak najlepiej spożytkować swoje predyspozycje postanowiła uzupełnić wiedzę na Uniwersytecie w Białymstoku. Ukończyła psychologię, podyplomowe studium terapii pedagogicznej, trafiła też do Wyższej Szkoły Psychologii przy Rosyjskiej Akademii Nauk i do Amerykańsko-Rosyjskiej Akademii „Intercollege” na wydział parapsychologii. Serią międzynarodowych szkoleń z kinezjologii edukacyjnej metodą Dennisona, artterapii, muzykoterapii, psychorysunku, dotyku dla zdrowia wzbogacała sukcesywnie swój warsztat. Zdobyła szlify eksperckie w wykorzystywaniu elementów hipnozy, aromaterapii, akupresury, psychografologii. Wspomaga je naturalnymi produktami opartymi na ziołach, olejkach i minerałach. Tak na dobrą sprawę niedługo łatwiej będzie wymienić dziedziny, których nie zgłębiła.

Od lat wykorzystuje wiedzę, zgodnie z którą wszystko w Naturze jest energią, wywołuje drgania, ma swoją częstotliwość, rezonuje albo wpada w dysonans. Każda komórka ciała jest wyposażona w swoją energetyczną charakterystykę. A emocje, stresy, niepokoje? No właśnie! One z kolei generują i emitują negatywną energię, którą trzeba neutralizować i usuwać, by nie poczyniła spustoszenia w organizmie i otoczeniu. Czym się to robi? Najogólniej rzecz ujmując, także energią.

– Częstotliwość fal otaczających nas kolorów czy dźwięków można zmierzyć i przekonać się, że nie jesteśmy na nie obojętni – wyjaśnia terapeutka. Dlatego swoje pomysły lecznicze opieram na zasadach przywracania energetycznej harmonii. Nawet olejki terapeutyczne komponuję tak, by charakteryzowały się wibracjami podobnymi do stanów emocji, które chcemy osiągnąć, np. odwagi czy radości. Zmysł powonienia zestresowanego pacjenta odbiera takie bodźce i przekazuje do mózgu, który zaczyna funkcjonować w sferze podobnych częstotliwości poprawiając nastrój.

W swojej książce Uważaj na myśli, słowa i obrazy Teresa Toczydłowska zwraca uwagę na te nośniki energii i efekty ich oddziaływań, które potrafią zaśmiecać środowisko mentalne. Ileż to razy sprawdza się powiedzenie: Uważaj o czym myślisz, bo może ci się to zdarzyć albo Nie prowokuj losu w sensie: nie projektuj fatalnych zdarzeń poprzez splot swoich zachowań i słów.

Przed drzwiami gabinetów swojego Centrum ANTER, gdzie prócz niej konsultują niektóre schorzenia masażysta i logopedaNiejednokrotnie u podstaw różnych lęków, fobii oraz blokad kształtujących nasze zachowania przez całe życie leżą bezwiedne zapisy incydentów z dzieciństwa, chociaż nie umiemy tego ze sobą powiązać. Gdy rodzimy się, mamy prawie czystą kartę, chociaż stany emocjonalne matki jeszcze przed porodem mogą kształtować pewne kody. Później, pod wpływem stresów, dziecięcych przeżyć, przybywa pierwszych, najtrwalszych negatywnych doświadczeń. Ich liczba rośnie i zawisa nad głową jak chmura gradowa.

Edyta Rutkowska, która przyszła po poradę, potwierdza: – Spotkałyśmy się z Tery przypadkowo, przed pięcioma laty, gdy bardziej była znana pod tym pseudonimem i... Efekty okazały się niesamowite. Choćby w fundamentalnej sprawie, która stresowała mnie od dawna: nie mogłam zajść w ciążę. Miałam 38 lat i czułam się przegrana. Wystarczyły trzy spotkania! Mój Krystian ma dziś dwa i pół roku, jest rewelacyjnym facetem!

– To nie żaden cud – wyjaśnia terapeutka. – Po prostu znalazłyśmy blokadę psychiczną, którą usunęłam. Zdarzył się kiedyś i taki przypadek, że pacjentka, jako mała dziewczynka, bardzo przeżywała rozstanie z ojcem, który odszedł w nieznane. Podświadomość zarejestrowała ten wstrząs jak sygnał, żeby już żadnemu maluchowi takiego losu opuszczenia i bólu nie zgotować. Musiałam niejako wymazać z podświadomości ten incydent i hormony zagrały.

Blokady na tle lękowym wydają się dominujące. Niemało osób w dzieciństwie bywało np. zaatakowanych przez pobudzonego koguta, co pozostawiło trwały ślad w psychice. Czerwone ubranie, kojarzące się ptakowi z barwą konkurenta, może wywołać u niego agresję.

Jedna z kobiet jako dziecko została poturbowana przez indora i odtąd panicznie bała się nawet przelatujących tuż nad głową gołębi, które w miastach bywają dość nachalne. Idąc ulicą aż przysiadała z niepokoju, kiedy podświadomość, chcąc ją chronić przed powtórką epizodu z dzieciństwa, wyzwalała instynktowne odruchy samoobrony przed ptakami. Te fobie udało się definitywnie usunąć.

– Nasz umysł nie za bardzo rozróżnia negatywne bodźce rzeczywiste od tych wyfantazjowanych – uzupełnia Teresa Toczydłowska. – Na spotkaniach w rozmaity sposób próbuję więc osłabić destrukcyjny wpływ takich impulsów. Czasami wprowadzam coś w rodzaju cofnięcia filmu z życia i wymazania albo wymiany niektórych jego kadrów zawierających zbędne bądź szkodliwe informacje.

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.