Nieznany Świat 2/2015 (290)

W NUMERZE:

 • Okna: magiczne portale do innej rzeczywistości
  Stanowią przejście z wewnętrznej przestrzeni domu – oswojonej, bezpiecznej, ciepłej – do nieznanego, obcego, zimnego świata. Są ochronną membraną dzielącą sacrum miru domowego od profanum strefy publicznej. Jako droga translokacji dla ludzkiej duszy, łączą sferę materii i ducha. Gdyby drzwi porównać do ust domu, to okna stanowią jego oczy. Od wizerunków uwiecznionych na szybie i szklanej soczewki aparatu po okna z innych czasów i wymiarów. Pierwsza część bardzo ciekawego tekstu Małgorzaty Stępień, któremu towarzyszą opisy zaskakujących przypadków i cytaty ze światowej literatury dokumentującej tego rodzaju niezwykłe zdarzenia. Rzadko poruszany problem w nowym ujęciu.

 • I rozglądam się wewnątrz twoich myśli
  Coraz więcej stricte naukowych eksperymentów potwierdza realność zjawiska telepatii. W fachowym Neuroscience Letters opublikowano badania J. Wackermanna, z których wynika, że dwoje ludzi jest w stanie koordynować elektryczny stan swoich mózgów, choćby nie mieli z sobą żadnego kontaktu i znajdowali się dowolnie daleko od siebie. Bez znaczenia była nawet emocjonalna zażyłość tych osób. Wystarczyło skupienie uwagi i chęć przesłania własnych myśli, aby doszło do zdumiewającej korelacji pomiędzy obrazami EEG dwóch odseparowanych od siebie osób. Naukowcy nie potrafili wyróżnić żadnego miejsca w mózgu „odbiorcy”, w którym efekt ten byłby wyraźniej widoczny, po prostu cały mózg zaczynał nagle emitować fale elektryczne identyczne jak u „nadawcy”. Zadziwiające i niewytłumaczalne. Jak mówi J. Wackermann: Poczuliśmy się całkowicie bezradni, gdyż współczesna nauka nie zna żadnego biofizycznego mechanizmu zdolnego wyjaśnić poczynione obserwacje.

 • Zbyt wiele jak na jeden wąwóz
  Czasami mamy wątpliwości, czy tego rodzaju publikacje, jak ta, nie są nadmiernie tabloidowe. Z drugiej jednak strony, gdy obserwatorami niezwykłych zjawisk oraz zdarzeń są liczni świadkowie, nie można mówić o sensacji, lecz mamy do czynienia z faktami wymagającymi zbadania. Jak się okazuje, areną takich niezwykłych manifestacji jest wąwóz Ała-Arcza, w kirgiskim paśmie Tiań-Szań - ulubione miejsce alpinistycznych wypraw. Ich uczestnicy wielokrotnie widzieli tam przeloty niezidentyfikowanych obiektów latających, opowiadają o bramie wiodącej do wnętrza jednej z gór, a także relacjonują przebieg - uwaga! - licznych spotkań z istotami określanymi mianem Ałmysów. Sygnalizują tam również swoją obecność zjawiska anomalne, takie jak MTE (efekt straconego czasu), pojawianie się widmowych postaci oraz zaginięcia wspinaczy, niedające się wyjaśnić nieszczęśliwym wypadkiem. Co właściwie dzieje się w strefie położonej na południe od miasta Frunze?

 • Kula Betzów: kosmiczna sonda czy broń zagłady?
  Wracamy do zagadkowej historii sprzed ponad czterdziestu lat, której nigdy nie wyjaśniono. Czym był przedmiot znaleziony na polu przez amerykańską rodzinę mieszkająca na wyspie Fort Island? Jak to możliwe, by kula – bez śladów spawów i łączeń na powierzchni, a jedynie ozdobiona trójkątnym znakiem – po zabraniu jej do domu zaczęła żyć własnym życiem? M.in. aktywowała się na dźwięki muzyki, a z czasem sama je emitowała, niekiedy zaś również samoistnie się poruszała (zataczając łuki i koła), sprawiając wrażenie sztucznego urządzenia z wbudowanym w środku inteligentnym systemem utrzymywania równowagi? Badania metalurgów oraz wojskowych specjalistów marynarki wojennej nie przyniosły żadnych rezultatów poza stwierdzeniem, że wewnątrz kuli znajdują się dwie mniejsze, otoczone - jak ustalono - bardzo gęstym materiałem. Dodajmy, że posiadacze artefaktu razem ze znaleziskiem, które nabrało rozgłosu, pewnego dnia zniknęli bez śladu!

 • Certyfikat Nowych Wzorców Sztuki
  Tegoroczny Certyfikat Nowych Wzorców Sztuki, przyznawanych od kilku lat przez Nieznany Świat - tym razem dla młodego artysty-malarza Waldka Borowskiego. Prezentujemy jego nowe metafizyczne obrazy operujące symboliką zaczerpniętą z różnych kręgów kulturowych i obszarów ezoteryki

PONADTO:

 • Dalszy ciąg teorii i hipotez na temat początków ludzkości z ich zaskakującymi odkryciami.
 • Podróżnicy z czwartego wymiaru w Okruchach Wszechświata.
 • W Poczcie healerów polskich znany i ceniony bioenergoterapeuta z egipską duszą Czesław Karkowski.
 • Szmilichowski o stanie ducha i zagmatwaniach.
 • Horoskop na luty.

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.