Siedlisko świadomości

Gwałtowny przyrost wiedzy o mózgu dotyczy de facto ostatniego ćwierćwiecza. Przełom nastąpił, gdy powstała tzw. neuronauka, łącząca wszystkie dziedziny zmierzające do wyjaśnienia zawiłych relacji występujących pomiędzy ludzkim mózgiem a umysłem. W jej obrębie wyróżniamy: neurologię, neurobiologię, psychologię, badanie sztucznej inteligencji, a przede wszystkim tworzenie sieci neuropodobnych. Pomimo prowadzonych wciąż badań, nadal nie potrafimy jednak wyjaśnić, jak i dlaczego człowiek uzyskuje świadomość, rozumianą jako poczucie własnego ja.

W specjalistycznym czasopiśmie Neurology opublikowano niedawno wyniki badań, które mogą przybliżyć nas do odpowiedzi na to pytanie.

Jak informują naukowcy z Beth Israel Deaconess Medical Center (USA) i innych międzynarodowych ośrodków, jedną ze struktur kontrolujących świadomość może być czołowa grzbietowo-boczna nakrywka mostu, stanowiąca część pnia mózgu. Do takiego wniosku doprowadziła scjentystów analiza neuronalna 36 pacjentów po lezji (uszkodzeniu patologicznym lub sztucznym) tej właśnie części mózgowia. Jak się okazało, ludzie cierpiący na wspomnianą dysfunkcję szybko zapadali w śpiączkę – dotyczyło to aż 10 testowanych osób.

- Po raz pierwszy wykazaliśmy, że istnieje połączenie pomiędzy rejonem pnia mózgu zaangażowanym w procesy pobudzenia, a rejonami odpowiedzialnymi za czujność – dwa niezbędne składniki świadomości – stwierdził dr Michael D. Fox, wicedyrektor Programu Głębokiej Stymulacji Mózgu oraz wicedyrektor Centrum Berensona-Allena dla Nieinwazyjnej Stymulacji Mózgu w Beth Israel Deaconess Medical Center. - Wiele wskazuje na to, że razem tworzą one sieć odgrywającą dużą rolę w ludzkiej świadomości.

Oczywiście odkrycie jednej ze struktur odpowiedzialnych za subiektywne poczucie ja nie jest równoznaczne z udowodnieniem, iż to mózg stanowi źródło świadomości.

Jak pisał na ten temat Leszek Kołakowski, przyrodnik nigdy nie będzie posiadał odpowiednich narzędzi, by określić naturę wyższych zjawisk psychicznych, bowiem zagadnienie to wykracza poza materialistyczny horyzont dociekań.

 WCh

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.