Mantry zmieniają mózg

Zapamiętywanie i recytowanie mantr, a także innych długich utworów ma zaskakująco dobroczynny wpływ na pamięć - ogłosił na łamach magazynu naukowego Scientific American neurolog dr James Hartzell - twórca terminu efekt sanskrytu


Z jego badań wynika, że hindusi deklamujący z pamięci długie formuły religijne mają dzięki temu inaczej ukształtowany mózg i lepiej rozwinięte te jego części, które odpowiadają za pamięć krótko- i długotrwałą. Razem z kolegami z Uniwersytetu w Trydencie (Włochy) oraz neurologami z Krajowego Centrum Badań nad Mózgiem w indyjskim Manesarze, Hartzell przeprowadził badania z udziałem 42 młodych ludzi. Połowę tej grupy stanowili uczniowie szkół, w których uczy się zapamiętywania mantr. Do doświadczenia wybrano takich z 7-letnią praktyką, recytujących formuły Jadźurwedy - tekstów obrzędowych. Drugą grupę stanowili studenci zwykłych uczelni w tym samym wieku.

Po dokładnych badaniach za pomocą rezonansu magnetycznego okazało się, że mistrzowie recytacji, tzw. panditowie (pandit - w hinduizmie tytuł nadawany zarówno erudytom, jak i specjalistom w jakiejś dziedzinie), mieli nieco inaczej ukształtowane mózgi. Struktury związane z pamięcią i uczeniem się, jak substancja szara czy prawy hipokamp, były u nich o wiele wyraźniej zarysowane.

 Przeglądaj spis treści czerwcowego NŚ! 

Wyniki nas zaskoczyły. Kilka obszarów mózgu u panditów było lepiej wykształconych niż u przedstawicieli drugiej grupy. Mieli oni np. 10 procent więcej istoty szarej w obu półkulach - pisał Hartzell, wyjaśniając, że choć nazwał odkryte przez siebie zjawisko efektem sanskrytu, podobny wpływ na ludzki mózg wywiera powtarzanie dowolnych formuł w innych językach, np. psalmów czy wierszy, a nawet odtwarzanie w głowie położenia i nazw ulic.

Panditowie słyną głównie z tego, że zapamiętują dużo obszerniejsze treści, składające się nawet z 10 tysięcy słów. Są oni również - jak podkreśla Hartzell - mniej podatni na choroby neurodegeneracyjne w starszym wieku, co sugeruje, że ćwiczenia pamięciowe mogą odgrywać kluczową rolę w zapobieganiu lub opóźnianiu postępu takich chorób jak np. Alzheimer.

Więcej

Skomentuj na naszej grupie dyskusyjnej (Facebook)

Joga usprawnia mózg

Pozbawiony snu mózg zjada sam siebie

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.