Nieznane komnaty w Piramidzie Cheopsa

W Piramidzie Cheopsa znajdują się nieznane dotąd puste przestrzenie – oświadczyli uczeni skupieni w projekcie ScanPyramids, którzy od końca 2015 r. prowadzą prace nad prześwietlaniem egipskich monumentów przy pomocy najnowszych technologii.

Informacje o tym pojawiły się w październiku 2016 r. Mehdi Tayoubi – dyrektor paryskiego instytutu HIP (Heritage Innovation Preservation), który nadzoruje projekt ScanPyramids razem z ekspertami z Uniwersytetu Kairskiego, oświadczył, że pomiary ukazały dwie nieznane dotąd przestrzenie w północnej ścianie Wielkiej Piramidy, której zbudowanie egiptolodzy przypisują Cheopsowi (Chufu) żyjącemu w XXVI w. p.n.e. Pierwsza znajduje się 105 m nad ziemią, w północno-wschodniej krawędzi budowli. Druga, znacznie ciekawsza, leży niżej, tuż pod oryginalnym wejściem do Wielkiej Piramidy i zdaniem Tayoubi’ego może przechodzić w korytarz prowadzący w głąb monumentu.

Puste przestrzenie w grobowcu faraona zostały wykryte dzięki technologii wykorzystującej miony – cząsteczki o masie 207 razy większej od masy elektronów, powstające na skutek interakcji promieni kosmicznych i atomów w górnych partiach atmosfery. Fale mionów, nieustannie zalewające Ziemię, są w stanie przenikać nawet kamienne mury. Naukowcy, dzięki zastosowaniu odpowiednich czujników umieszczanych wewnątrz piramidy, mogą śledzić ruch cząsteczek, sprawdzając, czy po drodze napotkały one na jakieś nieznane archeologom puste przestrzenie.

Czy odkrycie oznacza, że w Wielkiej Piramidzie znajdują się ukryte komnaty mogące zawierać wielkie skarby? Zdaniem osławionego dr. Zahi’ego Hawassa – byłego przewodniczącego egipskiej Najwyższej Rady Starożytności, uczeni ze ScanPyramids pomylili się, a w Piramidzie Cheopsa nie ma już żadnych tajemnic:

Wnętrze piramidy zostało zbudowane z podłużnych bloków i mniejszych kamieni. Jeśli się nie weźmie tego pod uwagę, będzie się wykrywać puste przestrzenie co krok. Myślę, że w Wielkiej Piramidzie nie ma ukrytych sal, a ogłoszone znalezisko to po prostu ślad po jej budowniczych – powiedział Hawass.

Tayoubi odparł, że jego zespół to nie laicy, ale wysokiej klasy specjaliści, a zastosowane metody pomiarowe dają niemal stuprocentową szansę, że coś jednak tam jest. (Wcześniej w podobny sposób prześwietlono Piramidę Snofru w Dahszur, która okazała się nie zawierać żadnych skrytek.) Do przeanalizowania pozostaje jednak jeszcze mnóstwo danych i na razie nie wiadomo, czy i w jaki sposób domniemane ukryte pomieszczenia w Wielkiej Piramidzie będą eksplorowane. 

PC

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.