Potwierdzono istnienie nieznanej dotąd „komnaty” w Wielkiej Piramidzie!

Naukowcy z Projektu ScanPyramids, którego celem jest poszukiwanie nieznanych przestrzeni w piramidach egipskich, poinformowali o odkryciu wewnątrz Wielkiej Piramidy sekretnego korytarza lub komory o długości ok. 30 metrów.


Tuż nad Wielką Galerią – korytarzem łączącym komorę królewską z komorą królowej, uczeni odkryli ok. 30-metrową szczelinę. Nie wiadomo, czy jest to korytarz czy oddzielna rozległa komnata, ponieważ nie ma tam dostępu. Trudno również określić, czy istnieje związek między nowoodkrytą strukturą, a Wielką Galerią, mierzącą prawie 50 m długości i 8 m wysokości.

Wiemy, że przestrzeń, na którą natrafiliśmy ma zbliżone do niej wymiary – powiedział podekscytowany Mehdi Tayoubi z paryskiego Instytutu HIP, który współtworzy projekt ScanPyramids razem z Wydziałem Inżynierii Uniwersytetu Kairskiego.

Nieznana dotąd przestrzeń w Wielkiej Piramidzie została odkryta dzięki nowoczesnej technice pomiarowej wykorzystującej miony – cząstki nieustannie bombardujące Ziemię, powstające wskutek interakcji promieni kosmicznych i atomów w górnych partiach atmosfery.

Zobacz spis treści numeru 11/2017 NŚ

Tak jak promienie rentgenowskie przenikają nasze ciała, uwidoczniając szkielet, tak owe cząstki o masie dwustukrotnie większej od masy elektronów mogą przeniknąć przez każdą strukturę, nawet skały i góry – wyjaśnił Tayoubi, dodając, że naukowcy rozmieścili w korytarzach Wielkiej Piramidy specjalne płytki, dzięki którym badali ruch mionów i to, czy natrafiają one po drodze na jakieś puste przestrzenie.

Do tej pory wiadomo było o istnieniu wewnątrz Wielkiej Piramidy (przypisywanej faraonowi Cheopsowi) trzech komnat (króla, królowej i podziemnej, leżącej u podstawy budowli) oraz systemu korytarzy. Ustalenie, co znajduje się w odkrytej przestrzeni wymaga czasu. Tayoubi wyjaśnia, że należałoby przeprowadzić odwierty, ale tego ScanPyramids nie ma na razie w planach.

Prof. Peter Der Manuelian – egiptolog i dyrektor Harvard Semitic Museum uznał wspomniane odkrycie za jedno z najważniejszych w historii badań nad Wielką Piramidą.

Puste przestrzenie mogą znajdować się w różnych jej miejscach. W tym przypadku mamy jednak do czynienia z czymś, co dorównuje rozmiarami Wielkiej Galerii. Miony nie powiedzą nam jednak na ten temat nic więcej i jest za wcześnie, aby snuć jakiekolwiek przypuszczenia. Wiem, że wiele osób chciałoby dowiedzieć się czegoś o zaginionej mumii Cheopsa albo bogatych darach grobowych, ale na chwilę obecną nic więcej nie wiemy – powiedział.

W 2016 r. grupa ScanPyramids poinformowała o odkryciu innej, mniejszej przestrzeni znajdującej się niedaleko wejścia do Wielkiej Piramidy od strony północnej.

Więcej

Skomentuj na Grupie Czytelników NŚ (Facebook)

Nieznane komnaty w Piramidzie Cheopsa

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.