Co się dzieje we wnętrzu Ziemi?

Dzięki satelitom Swarm (należącym do Europejskiej Agencji Kosmicznej), które mierzą zmiany pola magnetycznego Ziemi, geolodzy dokonali niezwykle interesującego odkrycia, które być może rzuci nieco nowego światła na problem przebiegunowania Ziemi.


Dwie okołobiegunowe anomalie magnetyczne na Syberii i w północnej Kanadzie naprowadziły naukowców na trop żelaznego Golfsztromu – strumienia rozgrzanego żelaza o temperaturze wyższej od temperatury powierzchni Słońca, który ma ok. 420 km szerokości i głęboko po ziemią toruje sobie drogę na zachód, poruszając się z prędkością 40-45 km na rok. Jak się okazuje, rzeka płynnego metalu z nieznanych przyczyn rozpędza się.

- Strumień żelaza znajduje się na granicy jądra i płaszcza Ziemi – informuje geolog Phil Livermore z Uniwersytetu Leeds.

Niestety nikt nie potrafi stwierdzić, jakie prawa rządzą tym zjawiskiem i czy w jakiś sposób wpływa ono na nasz glob. Nauka wie bowiem więcej o powierzchni Marsa niż o tym, co dzieje się we wnętrzu Ziemi.

Uczeni sądzą, że badania nad żelaznym nurtem mogą pomóc ustalić, kiedy dojdzie do przebiegunowania – zjawiska, które wśród zwolenników teorii alternatywnych wywołuje niesłabnące emocje.

Przebiegunowanie następuje mniej więcej co 250 tys. lat. Układ pola magnetycznego Ziemi zmienia się wówczas z dwubiegunowego (dipolowego) na bardziej skomplikowany. Wynikające stąd zagrożenie wiąże się z osłabieniem płaszcza ochronnego, jaki stanowi pole geomagnetyczne, co z kolei powoduje docieranie do powierzchni planety szkodliwych czynników z Kosmosu.

Niektórzy uczeni, jak Billy M. McCormac i John E. Evans, uznają ponadto, że w czasie przebiegunowania pole to znika zupełnie. W przeszłości zdarzenia takie odpowiadały najprawdopodobniej za epizody masowego wymierania gatunków.

Więcej

Skomentuj na naszej grupie dyskusyjnej (Facebook)

Druga gwiazda w Układzie Słonecznym?

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.