Czy w Układzie Słonecznym pojawi się druga gwiazda?

Planeta X (lub Dziewiąta Planeta) - hipotetyczny świat mający krążyć po obrzeżach Układu Słonecznego - od lat stanowi przedmiot dyskusji wśród astronomów. Najnowsze badania wskazują jednak, że kosmiczne sąsiedztwo Ziemi może nawiedzić jeszcze jeden wielki niebieski gość.


Jak poinformowali naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej, za ok. 1,3 miliona lat nasz system słoneczny stanie się najprawdopodobniej tymczasowym domem dla Gliese 710, gwiazdy ciągu głównego o masie równej 60 procentom masy Słońca. Otrze się ona wówczas o tzw. Obłok Oorta - zbiorowisko skał i pyłu zlokalizowane w odległości setek tysięcy jednostek astronomicznych od Błękitnej Planety. Choć to ogromny dystans, Gliese 710 będzie wówczas doskonale widoczna z Ziemi jako punkt trzykrotnie jaśniejszy od Marsa.

Odkrycie to było możliwe dzięki sondzie Gaia wystrzelonej w 2013 r., której zadaniem jest prowadzenie pomiarów astrometrycznych. Z danych zebranych przy jej pomocy wynika również, że w ciągu 5 milionów lat aż 97 gwiazd zbliży się na dystans ponad 90 trylionów kilometrów od Słońca, z czego 16 znajdzie się w odległości, która pozwoli im na oddziaływanie na Układ Słoneczny.

Astronomowie wyjaśniają, że wiąże się to z wieloma niebezpieczeństwami. Wędrujące gwiazdy to bowiem bardzo kłopotliwi goście, a ich wpływy grawitacyjne mogą wystrzeliwać komety w stronę planet wewnętrznych (do których zalicza się Ziemia).

Ostatnie przejście gwiazdy przez Obłok Oorta miało miejsce ok. 70 tys. lat temu, kiedy tzw. gwiazda Scholza, będąca de facto układem dwóch ciał, przemknęła w sąsiedztwie Słońca, ale nie powiązała się z nim grawitacyjnie. Zdaniem części naukowców podobne wydarzenia uaktywniające komety, odpowiadają za notowane w historii naszego globu epizody masowego wymierania, podczas których znikała duża część gatunków fauny i flory.

PC

Więcej

Skomentuj na Grupie Czytelników NŚ (Facebook)

• Pochodzimy z innej galaktyki - mówią astronomowie 

W poszukiwaniu Matriksa

 

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.