Czy Kosmos to hologram?

Kanadyjscy uczeni twierdzą, że wspomagane symulacją komputerową badania nad początkami Wszechświata wskazują, iż tuż po Wielkim Wybuchu miał on naturę holograficzną


Zdaniem kierującego grupą naukowców prof. Niayesha Afshordiego. Kosmos w swoich niemowlęcych latach był zupełnie płaski – dwuwymiarowy. Potem musiało wydarzyć się coś, co sprawiło, że stał się trójwymiarowy.

Analizując zjawisko promieniowania reliktowego (zwanego przez fizyków echem Big Bangu), Afshordi i jego koledzy podtrzymany stawiany wcześniej wniosek, że prawa fizyki obowiązujące w naszym Uniwersum nie wymagają wcale istnienia trzech wymiarów, a Kosmos mógł narodzić się z płaskiej struktury. W podobny sposób powstają znane nam z banknotów czy nalepek hologramy – zapisy fotograficzne dające wrażenie obrazów przestrzennych.

 Zobacz grudniowe wydanie Nieznanego Świata

Klucz do zrozumienia idei wszechświata-hologramu tkwi w koncepcji horyzontu kosmologicznego – hipotetycznej płaskiej powierzchni, która otacza i ogranicza Kosmos, gdzie zapisane są wszelkie rządzące nim zasady i prawa fizyki. Dla nas – mieszkańców wnętrza Uniwersum – jego postać jest jednak trójwymiarowa. Dlaczego tak się dzieje? I gdzie leży owa skórka Kosmosu?

Tego nie wiadomo. Fizycy łamią sobie głowy nad tym zagadnieniem od dwóch dekad; dotąd opublikowano na ten temat ok. 10 tys. opracowań naukowych. Przy czym tzw. zasada holograficzna nie oznacza bynajmniej, że Wszechświat to iluzja, symulacja lub – jak sugerują niektórzy badacze – wyświetlany przez Stwórcę film. Warto też wspomnieć, że zwolennicy teorii mówiącej, iż Kosmos jest hologramem, zapewniają, że wszelkie wytworzone w nim informacje nigdy nie giną i można je odczytać, jeśli tylko wie się, jak to zrobić (łatwo odnaleźć tu analogię do ezoterycznego pojęcia Kroniki Akaszy).

PC

Więcej

Skomentuj na naszej grupie dyskusyjnej (Facebook)

W poszukiwaniu Matriksa

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.