Levandowski tworzy komputerową religię

Anthony Levandowski - inżynier i były pracownik Google'a, specjalista w dziedzinie samojezdnych aut, założył w 2015 r. organizację Way of the Future (Droga Przyszłości), która do niedawna nie stanowiła przedmiotu niczyjego zainteresowania. Wiadomo było tyle, że ma ona charakter wyznaniowy, a Levandowski jest jej przewodniczącym. 


Z racji niespełnienia wymogów formalnych wobec władz stanu Kalifornia, gdzie podmiot ten został zarejestrowany, w sieci pojawiły się bardziej szczegółowe informacje na ten temat, które wywołały konsternację.

Otóż ze statutu Way of the Future wynika, że jej głównym celem jest... rozwijanie i promowanie projektu Bóstwa opartego o sztuczną inteligencję. Innymi słowy Levandowski ma zamiar stworzyć komputerowego Boga, a przez analizę rozwoju jego kultu przyczynić się do postępu nauki i - jak podkreśla - ulepszenia ludzkości.

Czy naprawdę dożyliśmy czasów, w których ludzie zaczną czcić bogów z komputera? - pytali internauci poruszeni pomysłem wizjonera z Doliny Krzemowej. Religioznawcy odpowiedzieli, że dla osób uzależnionych od gier lub portali społecznościowych komputer już stał się czymś więcej niż pudłem z układami scalonymi. Ponadto - jak zauważył historyk Juval Noah Harrari - skoro wraz z rozwojem rolnictwa powstali bogowie urodzaju, a wiele zawodów miało swoje bóstwa opiekuńcze albo świętych-patronów, możliwe, że w przyszłości sacrum zawita też do świata wirtualnego.

Podobnego zdania jest słynny pisarz Dan Brown, autor Kodu Leonarda da Vinci, który uważa, że rozwój technologii przyszłości zmieni nasze pojmowanie religii. W październiku tego roku na Targach Książki we Frankfurcie powiedział on, że już wkrótce zaczniemy odkrywać nowe duchowe doznania poprzez połączenie naszych umysłów, do czego dojdzie za sprawą techniki.

Więcej

Skomentuj na Grupie Czytelników NŚ (Facebook)

Siedlisko świadomości

Nieśmiertelność w 2045

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.