Superreaktor: zwiastun przełomu w energetyce?

Rosnące ceny ropy, gazu ziemnego i węgla już niedługo mogą okazać się złym snem z przeszłości, podobnie jak uwalniane wskutek spalania tych paliw zanieczyszczenia. Skąd taki wniosek?


Ekipa pracująca przy projekcie ITER (Międzynarodowy Eksperymentalny Reaktor Termonuklearny) ogłosiła, że znalazła się na półmetku prac nad stworzeniem reaktora produkującego czystą energię. 

Projekt, którego celem jest przeprowadzenie kontrolowanej fuzji jądrowej, rozpoczęto w 2013 r., planując rozruch reaktora na 2019. Niestety wskutek problemów organizacyjnych ITER wystartuje z 6-letnim poślizgiem.

Ten gigantyczny tokamak (urządzenie do przeprowadzania kontrolowanej reakcji termojądrowej) powstaje w centrum badawczym Cadarache pod Marsylią, dzięki współpracy Unii Europejskiej (pokrywającej prawie 50 procent wydatków), Rosji, USA, Japonii, Chin oraz Korei Południowej. Kooperacja była konieczna z powodu ogromnych kosztów budowy szacowanych na 10 miliardów euro. Gra jest jednak warta świeczki, bo, jak zapewniają przedstawiciele ITER, z ilości wodoru równej objętości jabłka reaktor jest w stanie wytworzyć energię równą tej powstałej ze spalenia 10.000 ton węgla kamiennego (sic!).

PRZEGLĄDAJ SPIS TREŚCI NŚ 03/2018

Zadanie to nie należy jednak do łatwych, ponieważ uczeni muszą nadać wodorowi temperaturę 10-krotnie wyższą od tej, jaka panuje w jądrze Słońca, a także schłodzić magnesy w reaktorze do, bagatela -260 stopni Celsjusza!

Oczywiście ITER nie jest jedynym tego rodzaju przedsięwzięciem - nad podobną maszyną pracuje Google. I choć wspomina się tu o czystej energii, ekolodzy podkreślają, że urządzenie to i tak będzie produkować odpady radioaktywne. Co więcej, nie wiadomo, czy w toku pracy nie ujawni ono jakichś innych zagrożeń, gdyż reaktor fuzyjny spod Marsylii będzie tak naprawdę kosztownym prototypem, który dopiero pozwoli wyciągnąć wnioski z własnych błędów.

Więcej:

Skomentuj na naszej grupie dyskusyjnej

Odkryto kryształy czasu

W poszukiwaniu Matrixa

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.