Anomalia pod Afryką zwiastuje przebiegunowanie?

Zjawisko przebiegunowania przestało być domeną teorii spiskowych. Naukowcy ustalili, że w historii naszej planety wielokrotnie dochodziło do zmiany biegunów magnetycznych i to w bardzo nieregularnych odstępach czasu. Ostatni raz wydarzyło się to 780 tys. lat temu. Obecnie Ziemia przechodzi przez trwający tysiąc lat cykl osłabienia pola magnetycznego, które chroni nas przez promieniowaniem kosmicznym i negatywnym wpływem Słońca.


Jeśli ziści się najczarniejszy scenariusz, proces ten doprowadzi niestety do ponownego przebiegunowania. Pole magnetyczne Ziemi zmieni się wówczas z dipolowego (dwubiegunowego) na układ bardziej skomplikowany, a osłabiona warstwa ochronna sprawi, że do powierzchni planety zaczną docierać szkodliwe oddziaływania.

Niektórzy uczeni (jak np. Billy McCormac John E. Evans) sugerowali nawet, że pole magnetyczne naszej planety w takich sytuacjach zanika, co w zamierzchłej przeszłości mogło powodować epizody masowego wymierania.

Szukaj w kioskach najnowszego numeru NŚ!

Zmiana biegunów to proces trwający tysiąclecia i niewykluczone, że rozgrywa się on na naszych oczach - sugerują naukowcy, dodając, że szczególnie alarmująca według nich jest tzw. anomalia Południowego Atlantyku, rozciągająca się od krańca Ameryki Południowej po Zimbabwe. Ziemskie pole magnetyczne jest tam tak osłabione, że promieniowanie kosmiczne grozi uszkodzeniem satelitów, które znajdują się nad tym obszarem.

Mamy coraz więcej dowodów na to, że coś niepokojącego zachodzi także na granicy jądra i płaszcza Ziemi pod Afryką. Zjawisko to może mieć ogromny wpływ na pole magnetyczne całego globu - przestrzega geolog John Tarduno.

Badacze są zgodni, że za proces ten odpowiada anomalia mieszcząca się na głębokości 2900 km pod Czarnym Lądem. Chodzi o warstwę występującą pomiędzy płynnym jądrem zewnętrznym, a płaszczem Ziemi. Wpływa ona na znajdujące się wewnątrz naszej planety żelazo, które generuje pole magnetyczne. 

Więcej

• Skomentuj na naszej grupie dyskusyjnej (Facebook)

Co dzieje się we wnętrzu Ziemi?

• Druga gwiazda w Układzie Słonecznym

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.