Chemtrails to fikcja - mówią uczeni

Pismo Environmental Science Letters (t. XI, nr VIII) opublikowało raport mający stanowić ostateczny rozrachunek z zagadką chemtrails – czyli smug chemicznych, które od lat są tematem wielu teorii spiskowych. Zdaniem niektórych, trujące pasma, do złudzenia przypominające smugi kondensacyjne, stanowią ślad supertajnego projektu tzw. chemizowania atmosfery.

Teoria o chemtrails głosi, że rząd światowy (lub inna sekretna organizacja) rozpyla w atmosferze patogeny, bądź związki metali (np. glinu, srebra). Cele tego przedsięwzięcia mogą być różnorakie – od umyślnego trucia ludzi i napędzania prosperity koncernom farmaceutycznym, aż po tajny plan kontroli pogody lub przeciwdziałania zmianom klimatycznym.

Inicjatorem stworzenia raportu naukowego na ten temat był klimatolog dr Steven J. Davis z University of California (Irvine), który zaprosił do współpracy 78 ekspertów z takich dziedzin, jak chemia atmosfery, ekologia i lotnictwo, prosząc ich o ocenę rzekomych dowodów istnienia smug chemicznych.

77 uczonych po przeanalizowaniu materiałów doszło do wniosku, że chemtrails to po prostu smugi kondensacyjne formujące się za samolotami odrzutowymi. Eksperci nie doszukali się też obecności w próbkach powietrza i gleby składników łączonych z tym zjawiskiem. Za to podkreślili, że nigdy w swojej karierze nie spotkali się z dowodami potwierdzającymi spiskową teorię, o jakiej mowa.

Pośród grupy naukowców wyjątkiem okazała się jedna osoba (niewymieniona z nazwiska), która nie wykluczyła, że w kwestii tajemniczych śladów na niebie może jednak tkwić ziarnko prawdy.

Badacze niezależni, dla których istnienie chemtrails nie podlega dyskusji, nie są zaskoczeni opiniami ekspertów. Uznają je za nieprzekonujące i twierdzą, że wykorzystywanie substancji chemicznych do budowania powłoki odbijającej promienie słoneczne, to realny scenariusz walki z globalnym ociepleniem.

Czy wobec tak różnych stanowisk, jakie zajmują specjaliści, zdołamy kiedyś poznać prawdę?

PC


Więcej

Skomentuj na Grupie Czytelników NŚ (Facebook)

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.