Czy na Ziemi istniała supercywilizacja?

Astronom Jason T. Wright z Pennsylvania State University (USA) twierdzi, że zamiast szukać śladów Obcych w głębokim Kosmosie, powinniśmy baczniej przyjrzeć się Ziemi i sąsiednim planetom. Wówczas być może natrafimy na ślady tzw. dawnych rdzennych gatunków technicznych. Pod nazwą tą Wright rozumie myślące istoty, które mogły żyć tu miliony, a nawet miliardy lat przed nami.


Jeśli w Układzie Słonecznym istniały cywilizacje, które stworzyły własną technikę, a nawet odbywały loty w Kosmos, powinny pozostawić po sobie artefakty i tzw. techno sygnatury, które przetrwałyby do dziś – pisze Wright w artykule umieszczonym na portalu arXiv.org, będącym archiwum naukowych preprintów. Wspomniane technosygnatury to ślady działalności cywilizacji, które bylibyśmy w stanie rozpoznać pomimo upływu epok. O ile przedmioty i budowle mogłyby ulec rozkładowi i zniszczeniu, nadal widoczne byłyby zapewne pozostałości wielkich projektów geoinżynieryjnych czy górniczych.

⇒ Przeglądaj nowy numer Nieznanego Świata

Problem jednak w tym, że jeśli taka hipotetyczna cywilizacja istniała przed miliardem lat lub więcej (Ziemia liczy sobie ok. 4,5 mld lat), jest wielce prawdopodobne, że nie pozostało po niej dosłownie nic. Bardzo stare izotopy czy sygnatury chemiczne mogłyby zostać obecnie uznaje za wytwory naturalne. Po tak długim czasie wszelkie ślady istnienia techniki zniknęłyby całkowicie – uważa Wright.

O ile na Ziemi do tej pory nie odnaleziono śladów zaawansowanej pracywilizacji, w przypadku Wenus czy Marsa sprawa pozostaje otwarta – twierdzi astronom. Jeśli więc pewnego dnia astronauci natkną się na opuszczone podziemne bazy albo dryfujące po kosmosie starożytne satelity, nie powinni być tym faktem zdziwieni. Według Wrighta Ziemia jest bowiem tak starą planetą, że życie mogło pojawiać się na niej kilkakrotnie.

Innego zdania są geolodzy i biolodzy, którzy uznają jego hipotezę za eksperyment myślowy. Z drugiej strony, jak sugerują najnowsze odkrycia, życie na naszym globie najprawdopodobniej pojawiło się niedługo po jego uformowaniu. Natomiast znaleziska wskazują, że pierwsze organizmy wyszły na ląd dopiero 400 milionów lat temu.

PC

Więcej

Skomentuj na Grupie Czytelników NŚ (Facebook)

Obcy są na Ziemi od wieków - przyznaje miliarder

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.