Zdrowy cholesterol (?)

Około 60% ludzi na świecie cierpi na zaburzenia lipidowe, czyli nieprawidłowy rozkład cholesterolu we krwi. Mają na to wpływ różne czynniki środowiskowe, głównie – niezdrowe jedzenie. Wyniki ostatnich badań wskazują jednak, że to nie nadmiar cholesteloru jest odpowiedzialny za choroby serca i przedwczesną śmierć wielu pacjentów.

W branżowym czasopiśmie Annals of Nutrition & Metabolism ukazał się artykuł, z którego wynika, że wyższy poziom cholesterolu jest korzystny w przypadku ludzi starszych. W czasie prowadzonych w Japonii badań wyszło na jaw, iż osoby z najwyższym poziomem cholesterolu uzyskiwały najniższy wskaźnik śmiertelności z powodu chorób serca. Ustalenia, o jakich mowa, zaprzeczają dotychczasowej wiedzy na ten temat i stawiają pod znakiem zapytania masowe stosowanie leków na obniżenie poziomu cholesterolu – tzw. statyn.

Sprawa jest o tyle drażliwa, że lekarstwa te stanowią dla koncernów farmaceutycznych autentyczną żyłę złota. Przykładowo w samych Stanach Zjednoczonych przyjmuje je ponad 13 milionów Amerykanów, w tym prawie wszyscy mężczyźni w wieku powyżej 60 lat.

Czy to możliwe, by wcześniejsze wnioski lekarzy całkowicie rozchodziły się z prawdą?

Nowe badania udowadniają, że ludzie zdrowi i aktywni mają na ogół w organizmie wysoki poziom tej cholesterolu. Natomiast osoby chore (np. na raka), dzieci dotknięte autyzmem albo samobójcy – cierpią na niedostatek tego związku we krwi.

Trzeba więc zadać sobie pytanie, czy obniżanie cholesterolu na siłę lekami nie stanowi działania destrukcyjnego? Według norm stosowanych przez lekarzy większość z nas powinna regularnie przyjmować statyny, by nie zapaść na miażdżycę, nadciśnienie i inne choroby.

No cóż, nie jest niestety wykluczone, że taką sytuację kreują zainteresowane olbrzymim zyskiem firmy farmaceutyczne. Aby tę kwestię ostatecznie wyjaśnić, trzeba będzie przeprowadzić nową serię badań.

WCh


Więcej

Skomentuj na Grupie Czytelników NŚ (Facebook) 

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.