Mózg kobiety bardziej aktywny?

W czasopiśmie naukowym Journal of Alzheimer's Disease opublikowano właśnie wyniki badań, które rzucają nowe światło na kwestię różnic pomiędzy mózgami kobiet i mężczyzn.


Uczeni z Amen Clinics (USA) w swoich doświadczeniach wykorzystali technikę obrazowania ludzkiego mózgu, nazywaną tomografią emisyjną pojedynczego fotonu (SPECT). W eksperymencie wzięło udział 119 osób zdrowych i ponad 26 tys. pacjentów ze zdiagnozowanymi problemami neurologicznymi oraz psychicznymi, takimi jak: urazy mózgu, zaburzenia nastroju, choroba dwubiegunowa, schizofrenia czy zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD).

Ogółem monitorowano przepływ krwi w 128 obszarach mózgu podczas czuwania, a także w czasie wykonywania różnych testów poznawczych. Rezultaty tych doświadczeń okazały się bardzo interesujące.

Jak ustalili badacze, mózgi kobiet są generalnie bardziej aktywne niż mózgi mężczyzn. Dotyczy to przede wszystkim kory przedczołowej odpowiedzialnej za uwagę i planowanie działań oraz rozważanie ich konsekwencji. Ponadto struktura ta sprawuje nadzór nad układem limbicznym związanym z przetwarzaniem emocji. U mężczyzn większa aktywność wykazują obszary kontrolujące przetwarzanie informacji wzrokowych i koordynację ruchu.

Spostrzeżenia te pozwalają lepiej zrozumieć dlaczego niektóre zaburzenia, takie jak depresja, bezsenność czy nieprawidłowości w odżywianiu, znacznie częściej występują u płci pięknej. Jasne staje się również, czemu kobiety mają na ogół wyższy poziom empatii i samokontroli, łatwiej podejmują współpracę z innymi osobami i kierują się intuicją. 

Nasza płeć może też mieć wpływ na to, czy bardziej zagraża nam np. choroba Alzheimera (kobiety) czy ADHD (mężczyźni). Jak podkreśla psychiatra Daniel G. Amen, klinicysta i badać układu nerwowego, jeden z autorów artykułu w Journal od Alzheimer's DiseaseWykorzystanie narzędzi do neuroobrazowania, takich jak SPECT, daje olbrzymią szansę stworzenia w przyszłości precyzyjnych metod leczenia wielu chorób.

Lekarze chcą to osiągnąć, obserwując mózg.

WCh

Więcej

Skomentuj na Grupie Czytelników NŚ (Facebook)

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.