Joga usprawnia mózg

Od wielu lat na Zachodzie odnotowuje się duże zainteresowanie hatha-jogą oraz medytacją. Bada się m.in. wpływ tych technik na koncentrację, kreatywność i radzenie sobie z depresją.


Najnowsze testy powiązane z tym tematem przeprowadzono w Kanadzie na Uniwersytecie Waterloo w Ontario. Prof. Peter Hall oraz dr Kimberley Luu poddali doświadczeniom 31 osób w wieku 28 lat, które praktykowały hatha-jogę z wykorzystaniem medytacji uważności. Stwierdzono, że uczestnicy badań ćwiczący jogę, w porównaniu z tymi, którzy tego nie czynili, znacznie poprawili swe funkcje wykonawcze, czyli zdolność kierowania własnymi myślami oraz zachowywania się w sposób świadomy i celowy.

Okazuje się, że już 25-minutowe ćwiczenie pozwala uzyskać lepsze funkcjonowanie umysłu, mózgu i całego organizmu. Wspomaga też zapamiętywanie i szybkość myślenia.

Duże znaczenie ma w tym przypadku systematyczna praktyka, gdyż – jak wykazały badania dr Sary Lazar z Massachusetts General Hospital (USA) z 2005 r. – u osób medytujących od kilku lat pojawiają się w mózgu zmiany strukturalne polegające na zwiększeniu objętości substancji szarej w obszarach odpowiadających za emocje i empatię. Ta część ośrodkowego układu nerwowego jest także odpowiedzialna za planowanie, pisanie, czytanie oraz kreację. Jednocześnie wykryto zmniejszenie substancji szarej w ciele migdałowatym, a więc części mózgowia związanej z reakcją stresową.

Kanadyjska badaczka, Kimberley Luu podkreśla, że takie ćwiczenia, jak hatha-joga, poprawiają nasze funkcjonowanie i poziom energii w organizmie, ponieważ przyczyniają się do uwalniania endorfin (hormonów szczęścia), zwiększają przepływ krwi do mózgu, jak też wygaszają negatywne myśli. Dzięki temu możemy dłużej zachować zdrowie, działać sprawniej i cieszyć się lepszym samopoczuciem.

Techniki te coraz bardziej doceniają nie tylko lekarze, ale też osoby zarządzające wielkimi korporacjami. Jak się szacuje, w Stanach Zjednoczonych jogę ćwiczy obecnie 36,7 mln osób! Badacze polecają ją także jako skuteczny środek na koncentrację, wskazując wyższość jogi nad napojami pobudzającymi w rodzaju kawy.

Więcej

Skomentuj na naszej grupie dyskusyjnej (Facebook)

Ciało i umysł chorują wspólnie

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.