Tajemna historia świata

TAJEMNA HISTORIA ŚWIATA. Teorie spiskowe od „starożytnych wizyt obcych” po „nowy ład światowy”
Nick Redfern
REBIS, Poznań 2019

Tajemna historia świata to kolejna książka Nicka Redferna, jaka ukazała się na polskim rynku. Ten brytyjski pisarz – ekspert od UFO i teorii spiskowych, przygląda się nieoficjalnej historii i wydarzeniom, o których prawda mogłaby być niebezpieczna dla elit oraz rządzących. Wszak im mniej ludzie wiedzą o powstawaniu kiełbas i ustaw, tym lepiej śpią – mawiał Otto von Bismarck.

Redfern prowadzi czytelnika przez labirynt teorii konspiracyjnych związanych z polityką, nauką oraz kulturą. Pierwsza część dotyczy takich zagadnień jak starożytni astronauci, Obcy w Biblii, ślady cywilizacji na Marsie czy katastrofy UFO. W drugiej autor odnosi się m.in. do zamachów na Abrahama Lincolna i Johna F. Kennedy’ego, powojennych losów Hitlera, sekretnych projektów wojskowych oraz kwestii chemtrails. Trzecia część odnosi się do najbardziej współczesnych zagadnień, jak zamachy z 11 września, mikroczipy, śmierć bin Ladena oraz tajemnicze zaginięcie Boeinga Malaysian Airlines.

Niestety Nick Redfern na rodzące się w trakcie lektury pytania nie udziela satysfakcjonujących odpowiedzi. Choć to płodny i doświadczony pisarz, jego warsztat pozostawia wiele do życzenia. Tajemna historia świata jest de facto zbiorem luźno powiązanych artykułów, które nie wyróżniają się na tle setek podobnych, jakie możemy znaleźć w internecie. Przeskoki z tematu na temat dają odczucie, iż trzymamy w rękach szkic roboczy leksykonu, tym bardziej, że wiele ważnych kwestii zostaje pozostawionych bez fachowego komentarza czy słowa wyjaśnienia.

Tom Redferna przypomina wydawane w latach 90-tych ub. wieku opracowania o przysłowiowym mydle i powidle z dziedziny Nieznanego. Podobnie jak inne publikacje brytyjskiego autora jest to lekka literatura wagonowa – dobra do podróży, nieprzeciążająca umysłu, ale niebędąca źródłem rzetelnej wiedzy i niewnosząca nic nowego do poruszanej w niej tematyki. Jeżeli książkę można komuś polecić to osobom, które nie mają zielonego pojęcia o teoriach spiskowych i pragną nieco doedukować się w tej dziedzinie.

Recenzja: Nieznany Świat 06/2019

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.