Magiczna moc liczb

MAGICZNA MOC LICZB
William Wynn Westcott
Wydawnictwo OKULTURA,  Warszawa 2019

Autor książki należy do grona najbardziej znanych ezoteryków i okultystów europejskich. Był m.in. twórcą Złotego Brzasku – towarzystwa zajmującego się studiowaniem i praktykowaniem wiedzy tajemnej, zorganizowanego hierarchicznie na wzór lóż masońskich.

Magiczna moc liczb to klasyczne dzieło literatury ezoterycznej, poświęcone metafizycznej interpretacji matematyki z punktu widzenia różnych kultur i nurtów filozoficznych: od pitagorejczyków i starożytnych Egipcjan po różokrzyżowców, z którymi autor był blisko związany. Westcott rozpoczyna rozważania od przedstawienia poglądów Pitagorasa, uznającego, że liczba stanowi fundament Kosmosu. Mało kto jednak wie, że wielki grecki matematyk, którego twierdzenie o trójkątach prostokątnych dzieci poznają w szkole podstawowej, był założycielem stowarzyszenia okultystycznego, nauczającego o znaczeniu liczb w różnych aspektach życia – cielesnych, jak i duchowych (pitagorejczycy przywiązywali szczególną wagę do tzw. liczb doskonałych: 6, 28, 496 itd., symbolizujących cnoty). Podobną orientację przyjęły inne tradycje, w tym kabała, dostrzegające istnienie ukrytego w chaosie porządku, dającego się opisać matematycznie. Z tej perspektywy Stwórca, kimkolwiek jest – wyjaśnia autor – pełni również rolę Wielkiego Matematyka, który zakodował w Kosmosie wskazówki widoczne dla osób posiadających odpowiednią wiedzę i świadomość.

Główną część publikacji stanowi krótkie omówienie właściwości poszczególnych liczb – od jedynki (monady) po trzynastkę, jakim poświęcono odrębne rozdziały. Z tej grupy wyróżnia się 3,5, któremu autor przypisuje szczególne znaczenie ze względu na analizę Biblii. W następnych rozdziałach pokrótce zostały opisane liczby wyższe oraz apokaliptyczne.

Książka Williama Westcotta to doskonałe wprowadzenie w świat matematyki ezoterycznej – istny elementarz, ujmujący w zwięzły (niekiedy lapidarny) sposób wiele interesujących faktów. Zwraca ona również uwagę na istnienie zaginionej wiedzy o liczbach, ukrytej m.in. w świętych księgach, a stanowiącej nieodłączny element ludzkiej kultury i filozofii. Niemniej jednak należy pamiętać, że mamy do czynienia z książką z XIX w., która części czytelnikom może wydać się odrobinę staroświecka.

Recenzja: Nieznany Świat 06/2019

 

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.