Rekomendacja miesiąca 06/2019

RÓŻA ŚWIATA
Daniił Andriejew
Wydawnictwo Akademickie SEDNO, Warszawa 2018

Niezwykły to pisarz i niezwykłe dzieło. Daniił Andriejew (1906-1959) napisał Różę Świata w czasie odbywania kary w więzieniu w Władimirze, gdzie trafił jako oskarżony o spisek na życie Stalina. Brutalne, trwające półtora roku śledztwo, udowodniło jakoby, iż Andriejew stworzył organizację terrorystyczną, która planowała zamach na sekretarza generalnego KPZR. Wszystko to miało zostać opisane w jednym z rozdziałów niepublikowanej powieści Nocni wędrowcy.

Wyrok? 25 lat więzienia. I kara dla pisarza najdotkliwsza z możliwych: zniszczenie trzech egzemplarzy manuskryptu książki, nad którą pracował 10 lat (!).

Daniił urodził się w rodzinie znanego dramaturga, dziennikarza i literata Leonida Andriejewa. Jego ojcem chrzestnym był Maksym Gorki. Wiersze i opowiadania zaczął pisać już w wieku 9 lat. Wpływ na to miała atmosfera domu rodziców, w którym spotykali się pisarze i artyści, tacy jak: przyszły noblista Iwan Bunin, śpiewak operowy Fiodor Szalapin, poeta, antropozof i mistyk Andriej Bieły, czy wizjoner i kompozytor Aleksandr Skriabin.

Życie autora Róży Świata naznaczone było pasmem tragicznych wydarzeń – matka chłopca umarła tuż po jego urodzeniu; w czasach sowieckich przeżył liczne represje ze strony służby bezpieczeństwa; na froncie doświadczył tragizmu wojny, a w oblężonym Leningradzie –  potwornego głodu. Za życia niczego nie opublikował, zainteresowanie jego niezwykłą twórczością pojawiło się dopiero w okresie pierestrojki, kiedy to – staraniem wdowy po pisarzu – opublikowano w końcu jego najważniejsze dzieła.

Róża Świata to traktat filozoficzno-poetycki, nawiązujący do idei zbawienia ludzkości poprzez utworzenie jednej, łączącej wszystkich panreligiina kształ kwiatu róży, składającego się z wielu pojedynczych płatków. Historia miesza się tu z mitologią, a filozofia z mistyką i ezoteryką. Łatwo znaleźć też liczne odwołania do teozofii Heleny Bławatskiej, gnostycznych pism Jakuba Böhme, wizji Emanuela Swedenborga, czy intuicji teologicznych Mistrza Eckharta. Wpływ na koncepcje filozoficzne Andriejewa wywarli również Plotyn i Kant.

Jak pisze autor wstępu do tej książki, Boris Romanow: „Róża Świata” jest dziełem w pełni uniwersalistycznym, zwróconym ku głównym problemom ludzkiej historii i bytu, ku przeszłości i ku przyszłości. Znajdują się w niej elementy utopii i antyuptopii. Wszystkie rozdziały przenika jednak etyczny patos, wiara w przyszłe „ogólnoludzkie braterstwo”, negacja tyranii i wojen.

Powiedzmy na koniec, że Daniił Andriejew wielokrotnie sam doznawał czegoś, co nazywał kosmicznym przebłyskiem świadomości – wizje te stanowiły potem inspirację dla jego twórczości. Mimo iż ciało pisarza przebywało w więzieniu, jego duch zdawał się odbywać transfizyczne podróże, dzięki którym mógł poznawać tajemnice innych, transcendentnych wymiarów.

Gorąco polecamy to wizjonerskie, jedyne w swoim rodzaju dzieło!

Recenzja: Nieznany Świat 06/2019

 

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.