Co wie twój pies?

CO WIE TWÓJ PIES? Poznaj sposób rozumienia świata przez psy
Sophie Collins
Oficyna Wydawnicza Alma-Press, Warszawa 2019

Jeśli myślicie, że Wasz pies mówi tylko w wigilię Bożego Narodzenia, grubo się mylicie. Psy, jak się okazuje, mówią cały czas, ale jedynie do tych, którzy potrafią słuchać – jak obwieszcza słowami Orhana Panuka motto tej książki.

Psy oprócz mowy posługują się całą pełnią zmysłów, jakie posiada człowiek, choć są one rozwinięte w odmienny sposób. Dominują wśród nich węch i słuch pozwalające tym zwierzętom poznać świat w dużo bardziej precyzyjny sposób, niż udaje się to ludziom za pomocą najbardziej złudnego zmysłu – wzroku.

Wiele informacji zawartych w książce zdumiewa, gdyż tak naprawdę niewiele wiemy o tych najbliższych nam przecież czworonogach, które pierwsze pozwoliły się udomowić, czego nie mogą im darować przedstawiciele innych gatunków, uważając psy za gatunek sprzedajny ;-).

Co wie twój pies? nie jest poradnikiem, ani też książka instruktażową, jak karmić psa, jak go wychować i „obsługiwać”. Zawiera jednakże ogrom wiedzy i wskazówek, o których dwunogie stworzenia kompletnie nie mają pojęcia. W tomie zaprezentowano efekty badań nad inteligencją psów, ich pojętnością i współpracą z człowiekiem. Dowiadujemy się, jak należy odczytywać sygnały przekazywane nam przez zwierzę, jak je odróżniać i reagować na nie, tworząc wzajemne porozumienie.

Czy wiecie na przykład, że nasi czworonożni przyjaciele odczuwają wiele ludzkich stanów psychicznych, takich jak: miłość, radość strach, złość, zadowolenie, niepokój? Że sama tylko obecność psa w pobliżu pracujących grup ludzi wpływa na wydajniejszą, bardziej życzliwą pracę? Albo, że słyszy on dźwięki, których nie odbiera ludzkie ucho, potrafi na odległość dwóch kilometrów (!) wyczuć czyjąś obecność, podjąć trop nawet po 12 dniach oraz „wywąchać” narkotyki zawinięte kilkakrotnie w folię i ukryte w zbiorniku z paliwem? Psy umieją też rozpoznać objawy choroby nowotworowej i uprzedzić szczekaniem o zbliżającym się napadzie epilepsji u człowieka.

Zdumiewające, jak wiele wiedzy na temat psów dostarcza nauka. I tylko jednego nie potrafi obalić: tezy o szóstym zmyśle tych zwierząt i o możliwościach telepatycznego porozumiewania z nimi. Mimo wielu lat pracy badawczej nie znaleziono wytłumaczenia tego szczególnego kontaktu z właścicielem. Pozostaje więc tu zaufać psychotronikom.

Pewne jest, że po przeczytaniu tomu Co wie twój pies? inaczej spojrzymy na swojego czworonożnego przyjaciela i nie będziemy próbowali „na siłę” z nim rozmawiać. Zrozumiemy się bez słów.

Recenzja: Nieznany Świat 08/2019

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.