Rekomendacja miesiąca 08/2019

OBECNOŚĆ PRZESZŁOŚCI. Rezonans morficzny i pamięć natury
Rupert Sheldrake
Wydawnictwo Wena, Poznań 2019

Skąd bierze się mądrość Przyrody? To jakże trudne pytanie stanowi punkt wyjścia dla dr. Ruperta Sheldrake’a enfant terrible współczesnej nauki, twierdzącego wprost, że przedstawiciele środowiska akademickiego są jednocześnie wyznawcami i zakładnikami świeckiej religii, opierającej się na utartych hipotezach i dogmatach. Zalicza się do nich m.in. teoria ewolucji i mechanistyczny model Kosmosu, które, choć powszechnie akceptowane i wręcz nietykalne, nie są w stanie wyjaśnić, kto zaprogramował instynkty w żywych organizmach albo nauczył mrówki tworzenia doskonale zorganizowanych społeczności.

O ile gros współczesnych naukowców uznaje Naturę za precyzyjny mechanizm, będący emanacją podobnie zorganizowanego Wszechświata, dr Sheldrake widzi to inaczej. Według niego Przyrodą rządzą nie tylko prawa biologii i fizyki, ale również niewidzialne pola morficzne, łączące żywe stworzenia (w tym człowieka) oraz materię nieożywioną z oceanem zbiorowej pamięci. Dzięki temu każdy kryształ, roślina czy zwierzę powtarza schematy odziedziczone po przodkach, umocnione miliardami powtórzonych prób. Pola morficzne mają też inną ciekawą właściwość: im częściej wykonywana jest określona czynność, tym łatwiej przyswajają ją potem inne jednostki – dodaje uczony.

Obecność przeszłości rozwija idee pola oraz rezonansu morficznego, prezentując oryginalną wizję dr. Sheldrake’a dotyczącą funkcjonowania Natury i Kosmosu. Objaśnia również jej implikacje związane m.in. z poszukiwaniem źródeł świadomości, a także kwestiami wiary czy religii. To fascynująca i otwierająca umysł podróż przez historię planety, życia oraz nauki. U wielu Czytelników może ona wywołać dysonans poznawczy, zmieniając postrzeganie rzeczywistości i własnego w niej miejsca. Opierając się na prostych przykładach, dr Sheldrake udowadnia ponadto, że akademicki konsens to nierzadko rzecz czysto umowna, a poznawanie świata szkiełkiem i okiem nie powinno ograniczać horyzontów. Istnieją bowiem zjawiska, w których zrozumieniu pomaga jedynie postrzeganie mistyczne, kontemplacja bądź oświecenie – podsumowuje autor, z którym niezwykle interesujący wywiad można przeczytać w 9/2012 oraz na www.nieznanyswiat.pl.

Recenzja: Nieznany Świat 08/2019

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.