Antropozoficzna droga do świata duchowego

ANTROPOZOFICZNA DROGA DO ŚWIATA DUCHOWEGO
Jerzy Prokopiuk
Wydawnictwo Nearche 2020

Rudol Steiner, chcąc scharakteryzować stworzony przez siebie kierunek – antropozofię, porównał ją kiedyś do odwróconej rośliny, której korzenie sięgają nieba (świata ducha), a która kwitnie i owocuje w życiu praktycznym, z którym stykamy się na co dzień. Oznacza to, że wnioski wynikające ze zdyscyplinowanych badań duchowych mogą dopomóc ożywić praktykę w takich dziedzinach, jak edukacja, zdrowie, rolnictwo, nowe technologie i wiele innych. Natomiast z punktu widzenia historii ludzkiej myśli, antropozofia rozwinęła się w oparciu o europejską filozofię idealistyczną, od Arystotelesa, przez Platona, aż do Tomasza z Akwinu, stawiając sobie za cel zasypanie przepaści dzielącej naukę i nasze religijne dążenia.

We wstępie do książki traktującej o antropozoficznej drodze do świata duchowego, Jerzy Prokopiuk – znany gnostyk, badacz myśli ezoterycznej tłumacz – pisze: Rozprawa niniejsza przeznaczona jest zarówno dla antropozofów początkujących jako rodzaj przewodnika, jak i dla nie-antropozofów czynnie lub biernie zainteresowanych jej tematyką.

Otrzymujemy zatem zbiór esejów traktujących o korzeniach tego nurtu, prezentację antropozofii na tle innych ruchów gnostyckich; odniesienie do chrystusowej Dobrej Nowiny jako fundamentu myśli Steinera; i w końcu – cały system ćwiczeń i medytacji, które służą duchowej przemianie. Trzeba tu bowiem podkreślić, że ten nowy zachodni spirytualizm, jak określa się antropozofię, jest niezwykle praktyczny, za główny cel stawiając sobie ulepszenie Homo sapiens i całego społeczeństwa. Wtajemniczenie przebiega od poznania pierwiastka duchowego w człowieku, do uświadomienia sobie pierwiastka duchowego w umyśle. Przy czym nie jest to droga łatwa i przyjemna, lecz wymagająca i przeznaczona dla osób pewnych swoich duchowych celów.

Jak napisał w pewnym miejscu sam Steinter: Jeżeli nie rozwijamy w sobie przenikającego nas do głębi uczucia, że istnieje coś wyższego ponad nas samych, to nie znajdziemy w sobie sił, by rozwinąć się ku czemuś wyższemu. Jerzy Prokopiuk oddając w nasze ręce praktyczny przewodnik po antropozofii, mocno przybliża nas do tego celu. Gorąco polecamy!

Recenzja: Nieznany Świat 01/2021

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.