Jubileusz Księgarni-Galerii i Klubu Przyjaciół „NŚ”

Można powiedzieć, że młodsze rodzeństwo miesięcznika Nieznany Świat, czyli Księgarnia-Galeria oraz Klub Przyjaciół, niepostrzeżenie nam wydoroślało osiągając międzynarodową pełnoletniość. Przed 21 laty rozpoczęła bowiem działalność nasza księgarnia.


Anna Ostrzycka

Pierwszą siedzibę miała w gmachu Państwowego Muzeum Etnograficznego przy ul. Kredytowej 1 w Warszawie (do czego przyczynił się jego ówczesny dyrektor – dr Jan Witold Suliga, wybitny znawca tarota i kabały). Wnętrze zostało oryginalnie zaaranżowane, a półki zapełniły się książkami z kręgu tematycznego (ok. 500 tytułów, obecnie jest ich przynajmniej 10 razy więcej). Wiodący wydawcy otrzymali autorskie działy. Na ścianach zawisły obrazy i grafiki inspirowane Nieznanym, m.in. Alicji Badowskiej-Wójcik oraz Alicji Ziętek. Z czasem pojawiły się gadżety Feng Shui, sprzęt radiestezyjny, biżuteria ezoteryczna, nagrania relaksacyjne i medytacyjne.

Pierwszych klientów Księgarnia-Galeria gościła już 21 listopada 1996 r. Natomiast uroczyste otwarcie nastąpiło 6 grudnia z udziałem licznych znakomitych gości ze środowiska ezoterycznego, dziennikarzy oraz Czytelników. Wymieńmy choćby niektórych, takich jak znany psychotronik Lech Emfazy Stefański wraz z małżonką, dr Leszek Weres – wybitny astrolog, dr Jan Szymański – badacz zjawisk z dziedziny psychotroniki, Maria Nowak „Laura” – doradca życiowy korzystający z tarota, astrologii i numerologii, Ryszard Gąsierkiewicz – szef Centrum „Weles”, a następnie twórca Studium Psychotronicznego im. Juliana Ochorowicza w Krakowie, Mirek Budny – astrolog, poeta, alpinista, Jerzy Strączyński – ówczesny vice prezes Stowarzyszenia Bioenergoterapeutów BIOPOL, red. Mirosław Błach z NAUTILIUSA Radia Zet, red. Monika Węgrzyn z Super Expressu, Ryszard Wójcik – znany reporter, autor licznych książek i dokumentalista telewizyjny oraz wielu innych.

Uroczystość połączyliśmy z ogłoszeniem Nagrody Honorowej Nieznanego Świata za 1996 r., która przyznana została Krzysztofowi Kieślowskiemu. Jej dyplom przekazaliśmy żonie zmarłego reżysera Marii Kieślowskiej oraz jego siostrze Ewie Kieślowskiej-Jankowskiej.

Tego dnia odbyło się również pierwsze spotkanie Klubu Przyjaciół , połączone z promocją wydanej przez nas książki POLSKIE ŻYCIE PO ŻYCIU. Relacje ludzi uratowanych ze stanu śmierci klinicznej pod redakcją Marka Rymuszko, która do tej pory miała sześć wydań. Swoimi przeżyciami dzieliła się z klubowiczami Alicja Ziętek, autorka jednej z zamieszczonych w tej edycji relacji oraz inny z przedwcześnie pożegnanych, były oficer WP Bronisław Szydłowski. Sala kinowa Muzeum Etnograficznego pękała na tej imprezie w szwach. I tak wyglądało to później prawie za każdym razem.

Dla mnie były to wspaniałe, emocjonujące chwile, a Księgarnia-Galeria stała się moim ukochanym dzieckiem. Bywałam tu często, lubiłam rozmowy z klientami, którzy nierzadko dzielili się własną wiedzą i fascynującymi doznaniami z kręgu Nieznanego.

Czytelnicy mogli spotykać się z autorami podpisującymi swoje książki oraz innymi ciekawymi ludźmi. Zazwyczaj raz w miesiącu organizowaliśmy duże spotkania w sali konferencyjnej, a lista znakomitych gości z całego świata jest wręcz imponująca (część informacji na www.nieznanyswiat.pl).

Z każdym rokiem przybywało książek ze sfery: ● rozwoju duchowego ● parapsychologii ● fenomenów ludzkiego organizmu ● zagadek Natury i Wszechświata ● kosmologii ● tajemnic cywilizacji ● UFO.

Księgarnia-Galeria powstała z inicjatywy Państwa, Czytelników miesięcznika. Nieustannie padały bowiem pytania, gdzie można kupić recenzowane przez nas pozycje. Chodziło Państwu o placówkę handlową z pełną ofertą tematyczną. Z analogicznego powodu wykreowaliśmy potem dział naturalnych suplementów i kosmetyków.

Po latach, gdy w wynajmowanym od muzeum lokalu nie było można już wetknąć przysłowiowej szpilki, przenieśliśmy się vis a vis, na ul. Kredytową 2, gdzie odwiedzają nas Państwo nadal. To niewątpliwie szczególne miejsce, a przeze mnie bardzo kochane. Włożyłam w nie wiele serca i pracy. Istnieje dla Was i dzięki Wam. Stworzyliśmy je wspólnie.

Mam nadzieję, że będziemy się tu spotykać często. A dla tych, którzy nie mogą dotrzeć na Kredytową osobiście, do dyspozycji jest księgarnia internetowa: www.nieznany.pl, działająca od 2004 r.

Książka to dobry przyjaciel, nauczyciel, przewodnik, a światło, jakie z niej płynie, często prowadzi nas po zawiłych życiowych ścieżkach.

Życzę wszystkim wspaniałych, mądrych lektur. A z okazji jubileuszu proszę pytać w KGNŚ o NIESPODZIANKI!

Numer bieżący
KONTAKT * O NAS * REKLAMA * FORUM * POLITYKA PRYWATNOŚCI * YOUTUBE


Copyright © Wydawnictwo Nieznany Świat / All rights reserved.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Więcej informacji w Polityce prywatności.